Mi az a seprűvéna? Hogyan, miért és kinél alakul ki?
A seprűvéna alapvetően egy apró visszértágulat, amely leggyakrabban a comb és boka környékén jelenik meg. De vajon mitől alakul ki és hogyan lehet megszabadulni tőle?
A seprűvéna alapvetően egy apró visszértágulat, amely leggyakrabban a comb és boka környékén jelenik meg. De vajon mitől alakul ki és hogyan lehet megszabadulni tőle?
Mi is pontosan a visszérbetegség, és valójában hogyan alakul ki a visszeres láb? Tudjon meg többet a betegségről és a kezelési lehetőségekről!
A visszérbetegség egy gyakori érbetegség, amely emberek millióit érinti, különösen az idősebbeket. Hazánkban is igen gyakori, hiszen a felnőtt magyar lakosság nagyjából 30-40%-a érintett a problémában.
A seprűvénák kékes, lilás vagy pirosas elszíneződésűek és legtöbbször a combon vagy lábszáron jelennek meg.
Visszere alapvetően mindenkinek van, hiszen ezek a keringés azon erei, amelyek a vért és a keringő folyadékot visszajuttatják a szívbe a nyirokerekkel együtt. Tulajdonképpen ezért hívják visszérnek, mert a vért visszafelé szállítja.
A visszérbetegségeknek több típusa is van, amelyek nem csak esztétikai, de egészségügyi problémákat is okozhatnak, éppen ezért nagyon fontos, hogy ismerje az ezzel járó tüneteket, így időben fordulhat érsebész szakorvoshoz.
A visszérbetegség a vénák jelentős mértékű kitágulását jelenti, amely rontja az értintett végtag vérkeringését és kedvez a vérrögök kialakulásának.
Visszeres problémáról akkor beszélünk, amikor a vénák nem működnek megfelelően, amely a vénák közötti kötőszövetek gyengeségét jelenti. Kezdetben ez csak esztétikai problémát okoz, hiszen a lábszáron apró kékes-pirosas színű erek jelennek meg. Azonban amennyiben nem figyelünk oda az első jelekre, ez később továbbfokozódhat és kialakulhat az úgynevezett nehéz-lábérzés, valamint az éjszakánként tapasztalható lábgörcs.
Talán meglepő, de hazánkban igen sokakat érint a visszérbetegség problémája. Ez nagyjából a lakosság 20-30%-ának felel meg, és sajnos köztük is egyre többen vannak a fiatalok. Akár már a 20-as éveikben járóknál is megjelenhetnek kisebb problémák, úgy, mint a pókhálóvénák. Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy habár a nők hajlamosabbak a visszerességre, a férfiak is ugyanúgy ki vannak téve a betegség kockázatának.
Az interjúban többek között szó esik magáról a visszérről, hogy tulajdonképpen mi is ez a betegség, és, hogy mi vezet a visszérproblémák kialakulásához.